De ring van de Nibelung

Richard Wagner

Ein Bühnenfestspiel für drei Tage und einen Vorabend
Test en muziek van Richard Wagner

DAS RHEINGOLD
Vorabend
Wereldpremière 22 september 1859, Königliches Hof- und Nationaltheater, München

DIE WALKÜRE
Erster Tag
Wereldprermière 26 juli 1870, Königliches Hof- und Nationaltheater, München

SIEGFRIED
Zweiter Tag
Wereldpremière 16 augustus 1876, Festspielhaus, Bayreuth

GÖTTERDÄMMERUNG
Dritter Tag
Wereldpremière 17 augustus 1876, Festspielhaus, Bayreuth

Eerste uitvoering als cyclus augustus 1876 in het Bayreuther Festspielhaus:
13 augustus Das Rheingold, 14 augustus Die Walküre, 16 augustus Siegfried, 17 augustus Götterdämmerung

DE NEDERLANDSE OPERA / 1998-1999

GÖTTERDÄMMERUNG
foto Monika Ritterhaus
   
muzikale leiding Hartmut Haenchen 
regie Pierre Audi 
decor George Tsypin 
kostuums Eiko Ishioka 
licht Wolfgang Göbbel
choreografie  Amir Hosseinpour (Götterdämmerung)
dramaturgie Klaus Bertisch 
   
DAS RHEINGOLD   
Vorabend  
Wotan  John Bröcheler
Donner  Jürgen Freier
Froh  Albert Bonnema
Loge  Chris Merritt
Alberich  Henk Smit
Mime  Graham Clark 
Fasolt  Peter Mikuláš 
Fafner  Carsten Stabell
Fricka  Reinhild Runkel
Freia Carola Höhn
Erda  Anne Gjevang
Woglinde Gabriele Fontana
Wellgunde Hanna Schaer
Flosshilde Catherine Keen
   
DIE WALKÜRE  
Erster Tag  
Siegmund  John Keyes
Hunding  Kurt Rydl 
Wotan  John Bröcheler 
Sieglinde  Nadine Secunde (2, 18 juni) / Jeannine Altmeyer (10, 26 juni)
Brünnhilde  Jeannine Altmeyer (2, 18 juni) / Nadine Secunde (10, 26 juni)
Fricka  Reinhild Runkel
Gerhilde  Irmgard Vilsmaier 
Ortlinde  Annegeer Stumphius
Waltraute  Hanna Schaer 
Schwertleite  Hebe Dijkstra 
Helmwige  Kirsi Tiihonen
Siegrune  Catherine Keen
Grimgerde  Regina Mauel
Rossweisse  Elzbieta Ardam
   
SIEGFRIED   
Zweiter Tag  
Siegfried  Heinz Kruse
Mime  Graham Clark
Der Wanderer  John Bröcheler 
Alberich  Henk Smit 
Fafner  Carsten Stabell
Erda  Anne Gjevang
Brünnhilde  Jeannine Altmeyer (4, 20 juni) / Nadine Secunde (12, 28 juni) 
Waldvogel  Stefan Pangratz (solist Tölzer Knabenchor) 
   
GÖTTERDÄMMERUNG   
Dritter Tag  
Siegfried  Heinz Kruse
Gunther  Wolfgang Schöne 
Alberich  Henk Smit
Hagen  Kurt Rydl 
Brünnhilde  Jeannine Altmeyer (7, 23 juni) / Nadine Secunde (15, 30 juni) 
Gutrune  Eva-Maria Bundschuh
Waltraute  Anne Gjevang 
Erster Norn  Hebe Dijkstra
Zweiter Norn  Irmgard Vilsmaier
Dritter Norn  Kirsi Tiihonen 
Woglinde  Gabriele Fontana
Wellgunde  Hanna Schaer 
Flosshilde  Catherine Keen
   
orkesten Residentie-Orkest (Das Rheingold)
  Nederlands Philharmonisch Orkest (Die Walküre, Götterdämmerung)
  Rotterdams Philharmonisch Orkest (Siegfried)
   
koor Koor van De Nederlandse Opera (Götterdämmerung)
koordirigent Winfried Maczewski 
   
1e cyclus: 
DAS RHEINGOLD  1 juni 1999 - Het Muziektheater, Amsterdam 
DIE WALKÜRE  2 juni
SIEGFRIED   4 juni
GÖTTERDÄMMERUNG 7 juni
   
2e cyclus:  
DAS RHEINGOLD 9 juni
DIE WALKÜRE  10 juni
SIEGFRIED  12 juni
GÖTTERDÄMMERUNG  15 juni
   
3e cyclus:  
DAS RHEINGOLD 17 juni*
DIE WALKÜRE 18 juni*
SIEGFRIED 20 juni*
GÖTTERDÄMMERUNG  23 juni*
   
4e cyclus:   
DAS RHEINGOLD  25 juni 
DIE WALKÜRE  26 juni 
SIEGFRIED  28 juni 
GÖTTERDÄMMERUNG  30 juni 
   
* live-uitzending op groot scherm in het Oosterpark, Amsterdam
   
  Das Rheingold
  reprise uit het seizoen 1997/98
   
  Die Walküre
  reprise uit het seizoen 1997/98
   
  Siegfried
  reprise uit het seizoen 1997/98
   
  Götterdämmerung
  reprise uit begin van seizoen 1998/99
   
figuranten Das Rheingold José Agtereek, Manon Arnold, Karin Brouwer, Nuria Castels, Katelijne Coster van Voorhout, Jelle Duker, Isabelle Fabre, Sanne Fokkens, Randie Groenewoud, Nadja van Heijgen, Justine Kist, Jolanda Konings, Marion Kuipers, Machteld Kuntz, Marijke van Laar, Lineke La Faille, Laura Martinez, Annet Maseland, Djahan Muanuela Mazhari Perez, Susanne Middelberg, Linda Molenaar, Frédèrique Nuhaan, Sook-Peng Phoon, Pauline Ricardo, Penina Schupper, Maria Sortiriou, Pepijn Spoor, Thé Tuinebreijer, Hans Verbooy, Ben Visser, Lisa Wade, Marina Wijn
figurant Siegfried (beer)  Agnaldo Conceição Santos
figuranten Götterdämmerung Dick Addens, Reinier Bronsema, Inge Brouwer, Evelien Emmens, Creso Euclydes, Gitte Jans, Fajo Jansen, Yvonne Jansen, Karin van der Hilst, Alan Razzak, Olev Roode, Floor Scholten, Alexeï van Wissen